Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Långemåla IF Seniorlag Herrar

Följ

Seniorlag Herrar

Följ oss för uppdateringar
Följ
Långemåla IF
Fotboll
Seniorlag Herrar
Tabell
Lag M V O F P
1 Målilla GOIF 14 11 2 1 35
2 Blomstermåla IK 14 9 1 4 28
3 Rödsle BK 14 7 2 5 23
4 Virserums SGF 14 6 2 6 20
5 Järnforsens AIK 14 6 1 7 19
6 Mörlunda GIF 14 4 4 6 16
7 Långemåla IF 14 4 0 10 12
8 Bockara GOIF 14 2 2 10 8
9 Fagerhults AIK 0 0 0 0 0
10 Fliseryds IF 0 0 0 0 0

Match

Virserums SGF

3 - 4
Virumsvallen 1, Virserum
14 september 2025
12:00

Långemåla IF

Referat

Referat: Virserums SGF - Långemåla IF

Vilken vändning

Det kan man lugnt säga.

Början av matchen var det väl inte så mycket att säga om.
Vi spelade helt ok, även om vi inte var med riktigt i svängarna.
På en solklar målchans, som vi missade, blev det en kontring som vi inte riktigt var med på, och bollen gick fort fram till Virserums anfallare som la bollen enkelt över Oskar i målet.

Även 2-0 kom till på en halvchans, som visserligen inte var helt ur det blå, då hemmalaget anfallare åter igen gjorde en bra prestation, men bollen smet olyckligt igenom och in i mål.
Det var inte så att vi hade svårt för att hänga med, men hemmalaget var lite mer snabba i vändningarna och tog sig lättare igenom Långemålas lag.

Det var långt ifrån kört att vända detta.

Trots att Virserum åkade på ledningen, genom ett fint inspel bakom vår backlinje, så hade vi ändå lite krut kvar. Kan de göra 3 mål, kan vi det också.
Sagt och gjort, det gjorde vi.

TIll slut lyckades vi att hålla bollen offensivt och komma till avslut. Det var inte det hårdaste skott som Lars skjutit i sitt liv, men det blev en riktigt bra placering förbi hemmalagets målvakt efter pass från Oskar K.

Nu fick vi luft under vingarna. På bara några minuter fick vi också in ett andra mål, det va också Lars som gjorde det. Lång frispark från Jonas som seglade hela vägen tlll Lars med självförtroende. Han lobbnickade snyggt in bollen.

Ett lag i medgång är ganska så jobbiga att möta, vilket hemmalaget erfor. Det blev lite gnälligt och man tappade sitt fokus helt.
Det utnyttjade vi och Oskar H gjorde en härlig dribblingsräd på vänstersidan och serverade Marcus S som snett inåt bakåt satte kvitteringen.

Långemåla fortsatte att jobba på, samtigt som hemmalaget ännu ville vinna matchen och det blev ett härligt ställningskrig under avslutningen av matchen.
Längstra strået? Den som läste min rubrik har redan listat ut det. För en gång skull var det vi, Långemåla IF, som drog det.

På en snabb kontring, fick Marus S upp farten rejält förbi en chanslös sista spelare i hemmalaget. Dock sköt han på målvakten, men vad gjorde det när Adam J var med upp och satte avgörande målet.

En härlig upphämtning av oss och nu är det bara en match kvar. Ska vi avsluta med en trea?
Spelarstatistik
Utespelare
Namn M G A GK RK P
Lars Norell 1 2 0 1 0 0
Marcus Sörman 1 1 1 0 0 0
Adam Josefsson 1 1 0 0 0 0
Jonas Axelsson 1 0 1 0 0 0
Oskar Hultqvist 1 0 1 0 0 0
Oskar Karlsson 1 0 1 0 0 0
Albin Karlsson 1 0 0 0 0 0
Axel Hultman 1 0 0 0 0 0
Erik Hultqvist 1 0 0 0 0 0
Jesper Luäng 1 0 0 1 0 0
Joachim Sohlberg 1 0 0 0 0 0
Mathias Sörman 1 0 0 0 0 0
Oskar Axelsson 1 0 0 0 0 0
Rick Pettersson 1 0 0 0 0 0
Sebastian Friberg 1 0 0 0 0 0
M Spelade matcher G Mål A Assist GK Gula kort RK Röda kort P Poäng
Spelarstatistik
Målvakter
Namn M G A S IM GK RK P
Anton Runeklint Berkeby 1 0 0 0 0 0 0 0
Jonas Axelsson 1 0 0 0 0 0 0 0
Oskar Axelsson 1 0 0 0 3 0 0 0
M Spelade matcher G Mål A Assist S Skott på mål IM Insläppta mål GK Gula kort RK Röda kort P Poäng

Andra möten i serien

fre 6 jun 2025, 12:00 Långemåla IF - Virserums SGF 1 - 3